Timepris og tilbud

Er du i den situation hvor jeres virksomhed skal vurderer bureauernes timepris og tilbud på jeres opgave, så tjek vores eksempel her.

Indgåendelse af samarbejde med et bureau

Når man skal indgå et samarbejde med et bureau er det altid vigtigt at få klarlagt hvilken afregningsmodel man vælger.

Alle bureauer har en timepris de har fastsat og kan nævne overfor jer som kunde. Ved mindre opgaver skal man altid forvente at man afregnes pr. time. Ved de større opgaver kan man få fastsat en projekt pris eller få afslag i timeprisen.

En god regel er at hvis man har et god og fast samarbejde kan man aftale en fast månedlig pris på udvalgte opgaver, hvor prisen her vil være mere fordelagtig for både kunden og bureauet da de får en fast indkomst.

God jagt på at få et godt samarbejde, det handler altid om at begge parter får noget ud af det. 

Relaterede indhold

Ordbog

Canonical Tag

En “canonical tag,” også kendt som en kanonisk tag eller rel=”canonical,” er en HTML-tag, der bruges på websteder til at angive den foretrukne eller “kanoniske” version af en webside, når der er flere kopier af samme indhold tilgængelige på forskellige webadresser (URL’er).

Ordbog

Udgående links

Udgående links, også kendt som udgående hyperlinks eller udadgående links, er hyperlinks eller webadresser, der fører brugere fra en hjemmeside til en anden. Disse links går fra den websted, du besøger, til en ekstern kilde eller en anden hjemmeside på internettet.

Artikler

Gratis ikoner til dine projekter

I denne artikel guider vi dig til, hvordan du finder de bedste gratis ikoner, og hvad du skal være opmærksom på, når du bruger dem.

Ordbog

Brugerrejse

En brugerrejse, også kendt som en brugeroplevelsesrejse eller brugerstige, er en måde at beskrive den samlede oplevelse, som en bruger har, når de interagerer med en tjeneste, produkt eller websted.